ГоловнаWargamesОгляд на варгейм Saga - П'ять аргументів, чому ця гра - для вас!

Огляд на варгейм Saga - П'ять аргументів, чому ця гра - для вас!

Maks_Cloud
30.10.2023

Відвідуючи Retro Knigths, ви часто могли бачити дивакуватих чоловіків, які рухають пофарбовані фігурки чоловічків по ігровому столу, стилізованому під поле битви. Звісно, є надзвичайно мала ймовірність того, що вам вдалося потрапити на з’їзд поціновувачів діорам, або на таємну нараду вищого військового керівництва, присвячену військовій тактиці. Проте, швидше за все, ви зустріли настільних воргеймерів.

Воргеймами (англ.wargame) називають різновид стратегічних ігор, у тому числі і настільних, які відтворюють воєнні дії. За ігровою механікою воргейми поділяються на тактичні (гравець керує загонами з фігур, які діють як єдине ціле) та скірміші (кожна модель на столі є самостійною одиницею і діє незалежно від інших). За жанром воргейми, як правило, поділяються на фантастичні та історичні. 

Одним із найяскравіших представників історичних воргеймів є SAGA.

SAGA – це відносно молодий воргейм, розроблений у 2012 році французьким видавництвом Studio Tomahawk. Згадана гра по своїй суті є чимось середнім між тактичним воргеймом та скірмішем і пропонує правила, покликані відтворити конфлікти невеликих груп військ в декораціях різних історичних періодів. 

Гра є покроковою стратегією, під час якої гравці командують арміями, виконують різноманітні завдання, які обирають для себе заздалегідь, або генерують цілі у випадковий спосіб.

Гравці почергово активують свої загони для здійснення конкретних дій (руху по полю битви, стрільби, атаки врукопашну). При цьому кількість/можливість активацій обмежується механікою втоми (fatigue). Чим більшу кількість дій вчиняє загін під час ходу, тим сильніше він втомлюється і тим менш ефективнішим стає в бою.

Вікінги атакують втомлену кавалерію. Ця втома, без перебільшення є смертельною – доля вершників легко передбачувана ще до початку двобою.

Особливістю ігромеханіки є те, що гравці впливають на армії – свою і суперника, а також на загальну обстановку на полі бою, використовуючи так звані бойові дошки (battleboards), на яких розміщують SAGA-куби, які відображають морально-вольовий ресурс підконтрольної їм армії. Чим більші втрати несе гравець, тим менше у нього залишається SAGA-кубів, а відповідно, менше можливостей реагувати на те, що відбувається на полі бою!

Говорити про SAGA можна дуже багато, але я виокремив 5 головних аргументів,  чому вам необхідно звернути увагу на цей воргейм і неодмінно спробувати пограти в нього.

  1. SAGA – це просто. Правила цього воргейму прості та інтуїтивно зрозумілі. Якщо Ви досвідчений гравець у воргейми, але втомилися плутатися в нескінченних показниках і параметрах різних армій, загонів та персонажів, або ж навпаки хочете спробувати у воргейми, але вас лякають громіздкі правила – тоді Вам пряма дорога в SAGA, адже вона пропонує уніфіковані параметри для однотипних родів військ в різних фракціях. Усі бойові одиниці в ігрових арміях концептуально більш-менш схожі, а їх показники дуже прості, тому вам не треба буде після кожного кидка кубів лізти в книжку, щоб зрозуміти, це ви помиляєтесь чи вас дурить опонент. Недарма SAGA отримала славу так званого «пивного варгейму» - ненапряжного способу ідеально заповнити проміжки між двома-трьома кухлями пива.
  1. SAGA – це доступно. Я не знаю, скільки тисяч гривень наразі коштує зібрати армію для Warhammer, Infinity, або Star Wars на середній формат, та і не хочу знати. Проте категорично можу вас запевнити, що грати в SAGA – набагато дешевше, ніж у інші воргейми. Для гри вам необхідні куби д6, кількадюймова лінійка, маркери втоми, які ви можете зробити з будь-чого (гудзики, жетони, намистини, монети), дошка з описом властивостей фракції, ну і, звісно ж, армія  - від 30-до 70 фігур - залежно від обраної Вами фракції, формату та стилю гри. Відсутність монополії виробника моделей дає вам можливість обрати з поміж десятків виробників історичної мініатюри, яка сама по собі не надто дорога. Приміром, повну армію вікінгів/англо-данів можна зібрати, придбавши лише один набір пластикових фігур від Victrix або Gripping Beast приблизною вартістю 30-40 доларів. Полегшує збір армії і розквіт епохи 3D друку, адже значна кількість виробників пропонує великий вибір моделей історичних мініатюр на будь який смак. 
  1.  SAGA – це цікаво. Цей воргейм змусив мене повернутися до тих сторінок історії людства, які не затримались у моїй голові під час навчання в школі. У грі представлені такі історичні періоди, як епоха Олександра Великого, Пунічні війни, Велике переселення народів, Хрестові походи, та звісно ж, Епоха вікінгів, з якої SAGA починалась. Саме Епоха вікінгів вважається класикою цієї чудової гри і найоптимальнішим вибором для новачка. Для тих, хто  байдужий до історії, розробники пропонують можливість схрестити зброю на фентезійних полях битв, адже для гри існує окреме доповнення про війни магів, де ви можете побудувати свою магічну армію, використовуючи ряд архетипних фракцій, як от Сили Природи, чи Армія Потойбіччя. 

Гра цікава високою реіграбельністю, яка досягається за рахунок різноманіття фракцій (кожна з яких індивідуальна за компоновкою армії та її інструментарієм для здобуття переваги на столі), динамічним полем бою, яке у свою чергу конфігурується гравцями на початку кожної гри, а також численними, не схожими одна на одну, місіями. Тож кожна нова гра буде для Вас новим досвідом.

Таким чином, попри відносно невисокий поріг входу, SAGA має стратегічну глибину і широкий потенціал для розвитку, та є одним з найкращих прикладів правила easy to play, hard to be a master.

  1. SAGA – це творчо. Цей воргейм дасть вам можливість проявити себе у фарбуванні мініатюр, створити свою неповторну армію, закастомити ігрові маркери, а також спробувати виготовити терейн для гри.  Оскільки історична мініатюра проста і невибаглива у фарбуванні, це є істотним бонусом для тих, хто тільки вчиться фарбувати. Водночас не слід недооцінювати на перший погляд прості фігурки, адже якісь і краса їх фарбування визначаються виключно рівнем майстерності художника, а досконалості, як ми знаємо, немає меж.

  1. SAGA – це спільнота. У цю гру грає увесь світ! Найбільша кількість гравців знаходиться у Штатах та країнах Західної Європи. Українське SAGA ком'юніті невелике та налічує близько сотні людей, проте саме це робить спільноту дуже доброзичливою та ламповою – практично усі її учасники особисто знайомі між собою. 

SAGA може існувати як у фановому домашньому форматі, так і у форматі тематичних зустрічей та турнірів. Змагання з ігор у SAGA проводяться у всьому світі, при цьому найбільші національні турніри  проводяться під назвою Grand Melee.

В Україні Grand В Україні Grand Melee проводиться щорічно з 2016 року у приміщенні історичного музею-заповідника «Меджибізька фортеця» на гостинному Поділлі. Турнір триває два дні, складається з п’яти ігор та дає змогу проявити свої здібності полководця у сутичках з такими ж відчайдухами. 

Крім Grand Melee, регулярно проводились тематичні турніри у Києві, Харкові, різноманітні тематичні зустрічі, наприклад, проведений у листопаді 2021 року під  Полтавою захід «Мрії про теплі береги», присвячений Пунічним війнам.

З 2022 року всеукраїнські заходи тимчасово не проводиться у зв’язку із повномасштабним вторгненням РФ до України. Значна кількість активних учасників спільноти бере участь у бойових діях та у волонтерській діяльності, лікують поранених у госпіталі. Саме тому неформальним девізом українського SAGA – комюніті стало побажання «Нехай війна залишається лише на ігрових столах!».

No items found.
An arrow that leads to top